FAQ – najčešća pitanja o statističkoj analizi
Budući da postoji niz statističkih metoda koje imaju različita područja primjene i zahtjeve, brzo postaje pomalo zbunjujuće. Stoga, pretpostavke i preduvjete treba temeljito provjeriti prije korištenja dotične metode. Naš tim će vam rado pomoći da odlučite koja metoda statističke procjene ima najviše smisla za vaše podatke.
Pri vrednovanju podataka razlikuje se kvantitativno i kvalitativno vrednovanje podataka. Kvantitativna procjena podataka: S jedne strane postoji deskriptivna statistika, a s druge inferencijalna statistika. Cilj deskriptivne statistike je jasno sažeti podatke u tablicama ili slikama. Inferencijalna statistika, s druge strane, bavi se interpretacijom empirijskih podataka. Kvalitativna evaluacija podataka: Kvalitativna evaluacija koristi se za sustavnu obradu podataka kako bi se odgovorilo na istraživačka pitanja znanstvenog rada.
Deskriptivna evaluacija ima za cilj sažeti i opisati podatke iz empirijskog istraživanja. To se radi pomoću određenih ključnih brojki, tablica i grafika.
SPSS je jedan od uobičajenih standardnih alata za statističku analizu podataka u akademskim područjima. Prednost je u tome što se sa SPSS-om cijela statistička analiza - od provjere i testiranja podataka do izrade tablica i grafika za izravnu prezentaciju ili objavu - može implementirati sa samo jednim dijelom softvera.
"Interpretativna" inferencijalna statistika pomaže u ispitivanju hipoteza i istraživačkih pitanja koja su inicijalno određena ili određena istraživačkom statistikom. Ovaj se test provodi korištenjem probabilističkih metoda i provjerava opću valjanost istraživačkih pitanja i hipoteza.
Statistička analiza je procjena statističkih podataka koji su prikupljeni različitim metodama. Klasičan primjer je evaluacija upitnika. Ovisno o podacima i ciljevima, dostupni su različiti oblici evaluacije.
“Istraživačka” statistika pokušava pronaći strukture i veze u podacima upitnika koji su prije bili nepoznati, na primjer izvode nove hipoteze.